Akrapovič

Výfuky Akrapovič
Výfuky Akrapovič

Myslíme, si, že tuto slovinskou firmu nemusíme již představovat, přestože se výrobě výfuků věnuje poměrně krátkou dobu (od roku 1990). Firma Akrapovič úzce spolupracuje s nejlepšími MotoGP, Superbike a Supersport týmy, a proto je sortiment jejích výrobků zaměřen především na čtyřtaktní sportovní stroje. Rozsáhlá je však i řada výfuků na off-road motocykly. Sortiment výrobků zahrnuje jak kompletní výfukové systémy, tak i jen výfukové koncovky pro širokou škálu motocyklů.

Výrobní řady produktů Akrapovič:

Výfuky pro silniční motocykly:

Bolt-on line / Slip-on line
slip_on_lineTato řada výfuků je založena na jednoduché výměně originální výfukové koncovky a zbytek výfukového systému zůstává nezměněn. Tyto koncovky jsou dodávané ve variantách Bolt-on (na přírubu) nebo Slip-on (včetně propojovací trubky) a jsou určeny pro zákazníky, kteří hledají změnu především vzhledu a zvuku svého motocyklu. Samozřejmě nebyl opomenut ani výkon. Každá koncovka je vyvinuta na konkrétní model motocyklu a její montáž probudí výkonový potenciál motoru. Díky použitým materiálům je další předností výfuků Akrapovič razantní úspora váhy. K výrobě koncovek jsou jako hlavní materiály použity titan a karbon, propojovací trubky jsou z tenkostěnného nerezu nebo titanu.

V roce 2014 výrobce představil nový typ (R)evoluční koncovky na motocykly Kawasaki Ninja H2 a Yamaha YZF-R1 2015 v karbonovém provedení. V roce 2015 byla tato koncovka představena také v titanovém provedení na motocykl Ducati Multistrada 1200 2015.

 

Racing line
akrapovic-racing-lineŘada kompletních výfukových systémů zaměřená nejen na supersportovní, ale i cestovní motocykly. Precizní zpracování, vývoj každého výfuku na konkrétní model motocyklu, nejmodernější sytém svařování, použité materiály. To vše je zárukou extrémě vysokého výkonu a kroutícího momentu. Tato řada výfuků je zaměřena na sportovní jezdce a výfuky jsou vyvíjeny tak, aby nejvyšší výkonový nárust byl dosažen v horním spektru otáček motoru. Při výrobě těchto výfuků jsou použity nejmodernější technologie vyvinuté firmou Akrapovič ve spolupráci s těmi nejlepšími závodními týmy. Speciální kónické přechody svodů, přechodové trubky mezi svody jednotlivých válců, u nově vyvíjených systémů je použito také speciální tvarování výfukových svodů tlakem vody tzv. Hydroforming. Samozřejmě ani úspora váhy není zanedbatelná. Při výrobě svodů je použit tenkostěnný nerez, propojovací trubka je nerezová nebo titanová, koncovky jsou vyrobeny pouze z titanu nebo z kombinace materiálů titan / karbon. Díky použití těchto materiálů není úspora váhy zanedbatelná.

 

Evolution line
evolution_lineVlajková loď produkce firmy Akrapovič. Řada Evolution je jedinečná jak v produkci firmy, tak i v celém průmyslu výroby výfuků pro motocykly. Vývoji a výrobě výfuků řady Evolution se věnuje stejný tým profesionálů vyvíjející výfuky pro závodní týmy, použití speciálního japonského titanu a nejnovějších technologií při výrobě (kónické přechody, přechodové trubky mezi svody, svody tvarované systémem Hydroforming) jsou zárukou jedinečnosti těchto výfuků, a to jak po stránce výkonové, tak i designové. Samozřejmě váha výfuků je redukována na absolutní minimum. Svody i propojovací trubka jsou vyrobeny z titanu, koncovky jsou vyrobeny také z titanu nebo kombinace materiálů titan / karbon. Výfuky této řady uspokojí všechny perfekcionisty. Tato řada také obsahuje výfuky pro kombinaci s použitím závodních kitů (Yamaha Racing kit, Honda HRC).

 

Homologace pro silniční provoz
street_legal_lineV dnešní době je homologace výfuků stejně důležitá jako hlukový projev výfuku, možná ještě důležitější. Pro drtivou většinu motocyklů má Akrapovič v nabídce minimálně jednu variantu splňující homologaci pro silniční provoz v zemích EU. Homologaci potvrzuje kromě oficiální značky na výfukové koncovce také kartička, kterou výrobce dodává společně s výfukem. Homologace je platná pouze s namontovanou tišící ucpávkou, kterou obsahuje naprostá většina výfuků Akrapovič.

 

Výfuky pro off-road motocykly:

Slip-on line
off_road_slip_onŘada výfukových koncovek není určena jen pro rekreační jezdce. Kvalitní zpracování, použití ušlechtilé nerez oceli a velmi odolného titanu zaručují úsporu váhy a nárůst výkonu a kroutícího momentu. Výfuk řady Slip-on se skládá z nerezové propojovací trubky a oválné titanové koncovky s vyjmutelnou hlukovou ucpávkou, která zaručuje splnění hlukové normy FIM. Snadná montáž, líbivý vzhled, výborný kompromis ceny a kvality. To je řada Slip-on.

 

Racing line
off_road_racingRacing Line je řadou kompletních výfukových systémů složených z hexagonální titanové koncovky s titanovým obalem zakončenou titanovým koncovým víčkem, nerezovou koncovkou a nerezovým svodem.

Řada racing nabízí výborný výkonový nárůst (shodný s výfuky řady Evolution), úsporu váhy, jedinečné zpracování zaručující perfektní těsnost jednotlivých spojů a skvělý vzhled motocyklu.

 

Evolution line
off_road_evolutionŘada Evolution Line je určena těm nejnáročnějším jezdům, kteří ocení dokonalé zpracování se smyslem pro detail. Řada Evolution Line poskytuje maximální nárůst výkonu a točivého momentu při současném radikalním snížení hmotnosti oproti originálním výfukům, což je dáno výrobou celého výfuku z vysoce kvalitního a odolného titanu.

Jedná se o vrcholnou řadu firmy Akrapovič, používanou továrními tymy v seriálech mistrovství světa.

 

Výfuky pro Harley-Davidson:

Slip-on line
harley-davidsonV roce 2011 Akrapovič představil zcela novou řadu výfuků pro motocykly Harley-Davidson. Řada Slip-on zahrnuje výfukové koncovky, které jsou v EU homologované pro silniční provoz a obsahují vyjímatelné homologační ucpávky. Dle modelu motocyklu jsou tyto výfuky vyráběny ve variantách chrom a matná černá. Jako volitelné příslušenství lze k těmto výfukům dodat také výfukové přívěry včetně dálkového ovladače klapek. Jednoduše tak lze regulovat hlasitost z pozice řidiče stejně, jako u výfuků Akpapovič pro automobily.

 

 

 

Open Line
harley-davidson-2Řada výfuků Open Line je určena těm zákazníkům, kteří se nechtějí spokojit s kompromisy. Kompletní systém od hlav válců obsahující svody, kryty svodů, a jednu nebo dvě koncovky (dle modelu motocyklu). Vše samozřejmě v té nejlepší kvalitě, vyrobené z nerez oceli s povrchovou úpravou chrom nebo matná čerň u všech modelů. Samozřejmostí je skvělý zvuk, výrazná úspora váhy a maximální výkonový nárůst. Nejnovějším přírůstkem do této řady je kompletní výfukový systém na modely V-Rod. Při montáži výfukového systému řady Open Line je firmou Akrapovič důrazně doporučena montáž Power Commanderu amerického výrobce Dynojet pro optimalizaci palivové směsi, aby nedošlo k poškození motoru. Tyto výfuky nejsou homologovány pro provoz na pozemních komunikacích v EU.

Výfuky pro skútry:
Řada výfuků je tvořena homologovanými Slip-On koncovkami v provedení hexagon s nerezovým obalem v neleštěném provedení nebo černou povrchovou úpravou. U některých modelů, kde je originální výfuk nedělitelný, Akrapovič dodává kompletní výfukové systémy včetně nerezového svodu. Pro elegantní vzhled jsou všechny výfuky ukončeny karbonovým koncovým víčkem. Výfuky mají vyjímatelnou tišící ucpávkou a jako doplňkové příslušenství nabízí Akrapovič vlastní vysoce průchozí katalyzátory (doporučujeme pro objemy skútrů 125-250ccm bez jiných výkonnových úprav).